.

.

Oct 9, 2019 Kirurgjia pr ruajtjen e gjirit heq vetm kancerin dhe l pjesn tjetr t gjirit; Mastektomia heq t gjith gjoksin dhe nganjher nyjet limfatike n sqetull; Disa mastektomit ln pas disa lkura t gjirit ose thithn. Kanceri i gjirit &235;sht&235; kanceri q&235; formohet n&235; qelizat e gjinjve.

Kanceri i gjirit te meshkujt.

Oct 13, 2018 Kanceri i gjirit sht njri prej kancereve m t shpeshta q prek grat.

Kjo e bn m t leht kryerjen e operacionit pr rindrtimin e gjirit. . Simptomat e kancerit t gjirit.

Apr 20, 2017 HER-2 negativkancer i gjirit hormone receptor negative (gjithashtu i njohur si kanceri i gjirit trefish negativ sht nn-tipi i kancerit t gjirit m agresiv q gjendet n rreth 20 t rasteve.

. Kjo e bn m t leht kryerjen e operacionit pr rindrtimin e gjirit. .

Pas kancerit t lkurs, ai i gjirit sht m i zakonshm tek grat n Shtetet e Bashkuara. .

Sa m shum yndyr n trupin e nj gruaje, aq m shum estrogjen.

Hemoterapia sht zgjedhja e vetme pasi q ilaet anti-estrogjen dhe anti-HER-2 jan jo-efektive, thot Dr.

T gjitha grat duhet t kontrollohen pr kancer t gjirit. Kanceri i gjirit n&235; faz&235;n 4 mund t&235; ket&235; nj&235; tumor t&235; &231;do madh&235;sie.

. .

Ju e keni n&235; dor&235;.
.
Por sht e rndsishme t kontrolloheni pr do gj q vreni.

.

Shprndaje.

Apr 20, 2017 HER-2 negativkancer i gjirit hormone receptor negative (gjithashtu i njohur si kanceri i gjirit trefish negativ sht nn-tipi i kancerit t gjirit m agresiv q gjendet n rreth 20 t rasteve. T gjitha grat duhet t kontrollohen pr kancer t gjirit. Apr 20, 2017 HER-2 negativkancer i gjirit hormone receptor negative (gjithashtu i njohur si kanceri i gjirit trefish negativ sht nn-tipi i kancerit t gjirit m agresiv q gjendet n rreth 20 t rasteve.

. P&235;rmbledhje. . Oct 31, 2022 Kanceri i gjirit onkoplastia dhe teknikat e reja kirurgjikale. Tetori njihet si muaji i sensibilizimit kundr kancerit t gjirit dhe kryhen nj sr aktivitetesh pr t rritur ndrgjegjsimin e grave pr t kryer kontrolle. Qllimi i punimit sht t paraqesim t dhnat mbi kancerin e gjirit, duke br rishikimin e literaturs.

Shprndaje.

Gjinjt, t njohur edhe si gjndrat mamare, jan t pranishme si te meshkujt, ashtu edhe te femrat, por rndom rriten vetm te femrat. Gjinjt, t njohur edhe si gjndrat mamare, jan t pranishme si te meshkujt, ashtu edhe te femrat, por rndom rriten vetm te femrat.

Pas funksionalizimit, mamografi ka udhtuar n disa qytete t vendit, me rast me kancer t gjirit jan diagnostikuar shum gra.

Mbipesha Rritja e riskut p&235;r kancer gjiri nga mbipesha &235;sht&235; sidomos e.

com onkologia Dafina Ademi Islami.

.

shkat&235;rron indin normal te gjirit.